Komatsu
Türkçe

Komatsu

Komatsu, dünyanın en büyük ikinci inşaat ve madencilik ekipmanı üreticisi olarak Caterpillar’dan sonra listede yer alır. Buldozerler, damperli kamyonlar, hidrolik ekskavatörler, mobil enkaz kırıcılar, motorlu greyderler, engebeli arazi vinçleri, tünel açma makineleri ve tekerlekli yükleyiciler dahil olmak üzere inşaat ve madencilik makinelerinin satışı, şirketin gelirinin% 70'inden fazlasını oluşturmaktadır.

Başta Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika, Brezilya, Birleşik Krallık, Almanya, İtalya, Endonezya, Çin, Tayland, Hindistan ve Tayvan olmak üzere diğer ülkelerde üretim tesisleri ve satış ve servis birimleri işletmektedir.

Komatsu, Amerika Birleşik Devletleri'nin Cummins Inc., Tayland'ın Bangkok Motor Works Co., Ltd., Hindistan'ın Larsen & Toubro ve Japonya'nın Ushio Inc. gibi birçok yerli ve yabancı ortağıyla çeşitli ortak projelerde yer almaktadır. Şirketin net satışlarının yaklaşık% 54'ü Japonya dışında üretilirken,% 25'i Kuzey ve Güney Amerika'dan ve yaklaşık% 12'si Avrupa'dan gelmektedir.

Komatsu’nun sektöre girişi, Takeuchi Madencilik Şirketi'nin 1894'te kurulmasıyla başlar. 1917'de, 1. Dünya Savaşı sırasında, madencilik faaliyetlerini genişletmek için madencilik makineleri ve takım tezgahları üretmek için Komatsu demirhanesi kurulmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kore Savaşı sırasında Kore'deki askerlerini tedarik etme emri, Japon ekonomisini canlandırmıştır. Bu sebeple 1953'te, ertesi yıl piyasaya sürülen kabuk kalıp dökümleri ile, forklift kamyonları, damperli kamyonlar ve zırhlı araçlar şirketin makina serisine eklenmiştir. 1959 yılına gelindiğinde ise, Komatsu’nun zırhlı personel taşıyıcıları ve kendinden tahrikli toplar savunma gelişiminin bir parçası haline gelmiştir.

1955 yılında ürettiği iş makineleri ve presler ülke dışına taşınması, yabancı operasyonları artırmıştır. 1958 yılında ise şirket ile Hindistan hükümeti arasında traktör üretme anlaşması imzalanmıştır. Üç yıl sonra, ABD'li bir üretici olan Cummins Engine Company ile dizel motor üretimi ve satışı için başka bir lisans sözleşmesi imzalanmıştır.

Japon hükümetinin daha fazla yabancı mal ithal ederek ticaret fazlasını azaltma taahhüdüne yanıt olarak, şirket Japonya'ya ithalatı artırmak için yeni bir yan kuruluş olan Komatsu Trading International'ı kurmuştur. Bunun sonucunda, Komatsu ile ilgili ülkelerdeki firmalar arasında yapılan ithalatçı anlaşmalar gereği, Kanada'dan tomruk makineleri, İtalya'dan kazıcı yükleyiciler ve Norveç'ten yüksek güçlü motorlu tekneler iç pazarda satışa sunulmuştur.

Komatsu, dünyanın en büyük buldozeri olan D575'i üretmiştir. Ayrıca, gücü artırmak ve yakıt kullanımını azaltmak için dönüş frenleme enerjisini depolayan 360 derecelik bir ekskavatör olan Komatsu PC200-8 Hybrid'i 2008 yılında piyasaya sürmüştür.

Merkezi Milwaukee, Wisconsin'de bulunan Komatsu Mining Corp., çok uluslu Komatsu şirketler ailesinin bir parçasıdır ve madencilik, ormancılık, endüstriyel ve inşaat endüstrilerinde önemli bir ortaktır. Komatsu Madencilik, dünya çapındaki şirketler tarafından temel mineralleri çıkarmak için kullanılan modern altyapı, teknoloji ve tüketim mallarının inşası için hayati ekipman, sistemler ve çözümler sunmaktadır. Komatsu Mining Corp., endüstri lideri P&H, Joy ve Montabert ekipman ve servis etiketleri ile madencilik ve ilgili sektörlere ev sahipliği yapmaktadır.

Komatsu Grubu, inşaat ve madencilik ekipmanı alanında uluslararası bir öncü olmaya devam ederken, yardımcı ekipman (kompakt makineler), ormancılık makineleri, endüstriyel makineler, lojistik ve diğer çözüm tabanlı işlemler gibi diğer sektörlerle de ilgilenmektedir. En ilgili yönetim stratejisi olarak 'Kalite ve Güvenilirliği' sürdürerek, dünyanın her yerindeki müşterilerinin ihtiyaçlarını ve isteklerini en iyi şekilde karşılayan güvenli, yaratıcı ürünler ve hizmetler sunmaya büyük önem vermektedir.

KOMTRAX, araçların konumu, biriken çalışma saatleri ve çalışma koşulları hakkında bilgi iletmek amacıyla terminalleri bina ekipmanına monte edilmiş Komatsu tarafından geliştirilmiş bir makine izleme cihazıdır. Bu sistem sayesinde şirket, KOMTRAX donanımlı makinelerden elde edilen bilgilerden proaktif olarak yararlanarak, kullanım ömrü boyunca müşterilerilerinin makineleri için satış sonrası servis faaliyetlerini taahhüt eder, bu da artan kullanılabilirlik ve daha düşük bakım maliyetleri ile sonuçlanır.

SMART CONSTRUCTION, şantiye operasyonlarındaki sorunları çözmek için 2015 yılında Japonya'da Komatsu tarafından başlatılan başka bir çözüm işidir. Cihaz makinaya bağlanır, analiz eder, simülasyonlara katılır ve hatta işçiler ve malzemeler (makineler ve zemin koşulları) gibi işyerlerindeki tüm kritik unsurlar hakkında önerilerde bulunur ve bilgi verir. İlgili tüm kişiler, farklı türde saklanan bilgileri kullanmak için akıllı telefonlardan, tabletlerden, akıllı Makine Kontrol modellerinde kurulu monitörlerden ve ofisteki bilgisayarlardan her zaman KomConnect'e erişebilir. Ayrıca, makineye takılan stereo kamera, çevredeki zemin koşullarının sürekli olarak yüksek hızda ve yüksek hassasiyette ölçümünü yapar.

Komatsu şirketi, 2021 ve sonrasında şirketin yüzüncü yıldönümüne doğru sürdürülebilir büyümeye ulaşmak için, dünya çapında şantiyeler inşaa etmeye devam etmek istiyor.

Tüm Modeller