Caterpillar
Türkçe

Caterpillar

Caterpillar, genellikle CAT olarak kısaltılır, dünya çapındaki bir distribütör ağı aracılığıyla, müşterilerine ekipman, motor, finansal ürünler ve sigorta tasarlayan, mühendisliğini yapan, üreten, pazarlayan ve satan bir Amerikan Fortune 100 şirketidir. Buna ek olarak, dünya çapındaki en büyük inşaat ekipmanı üreticilerinden biridir.

Caterpillar, 2018'de Fortune 500 listesinde 65. sırada ve Global Fortune 500 listesinde 238. sırada yer almıştır. Ayrıca, Dow Jones Endüstriyel Endeksi’nin bir kısmı Caterpillar hissesindedir.

Caterpillar’ın kökenleri, Holt Manufacturing Company'ye dayanır. L. Best Tractor Company tarafından California merkezli Caterpillar Tractor Company adlı yeni bir organizasyon olarak kurulmuştur. Şirket ayrıca, Cat / Caterpillar markası altında giysi ve iş giysisi botları ürünlerinin lisansını almıştır ve bu ürünleri pazarlamaktadır. 'Caterpillar Yellow' imzası ve 'CAT' logosu ile Caterpillar makineleri tanımak mümkündür.

Caterpillar mallarını, hizmetlerini ve teknolojisini üç ana iş koluna ayırmıştır: özel ve devlet kurumlarına satış için ekipman, motorlar ve finansal ürünler. 2011 itibarı ile ise, mali bilgilerini açıklamak için beş pazar bölümünü kullanmaktadır; inşaat endüstrileri, kaynak endüstrileri, güç sistemleri, finansal ürünler ve diğer tüm segmentler.

Caterpillar ayrıca, distribütör ağı aracılığıyla satın alınabilecek yaklaşık 400 parçadan oluşan bir kataloğa sahiptir. Marka tarafından kullanılan ekipman yelpazesi, paletli traktörlerden hidrolik ekskavatörlere, bekolu yükleyicilere, motorlu greyderlere, arazi kamyonlarına, tekerlekli yükleyicilere, traktörlere ve lokomotiflere kadar uzanmaktadır. İmalat, yol yapımı, madencilik, ormancılık, enerji, ulaşım ve malzeme işleme endüstrilerinde Caterpillar makineleri kullanılabilmektedir.

Dünyanın en büyük tekerlekli yükleyicinin üreticisi Caterpillar'dır. Kuzey Carolina, Clayton'daki tesislerinde, küçük boyutlu tekerlekli yükleyiciler de üretmektedir. 2011 yılında şirket, karayolu taşıtları satmaya başlamıştır. Mart 2016 itibarı ile ise, karayolu taşıtı pazarında eksiksiz bir kamyon portföyü geliştirmek ve piyasaya sürmenin düşündüklerinden daha fazla bir yatırım gerektireceğini iddia ederek karayolu kamyonların satışını durdurmuştur.

Caterpillar Inc. tarım, imalat, madencilik, tomruk ve endüstriyel depolamada kullanılan traktörler, kamyonlar, yükleyiciler, ekskavatörler, greyderler, sıyırıcılar ve diğer ağır makineleri de üretmektedir. Dizel ve benzinli motorlar şirket tarafından kamyonlarda, lokomotiflerde, gemilerde ve elektrik üretim sistemlerinde kullanılmak üzere piyasaya sürülmektedir.

Şirketin gelirlerinin yarısından fazlası ABD dışındaki müşterilere aittir. Bunlara ek olarak şirket, bünyesinde bulunan Caterpillar Vakfı adı altında, kurulduğundan bu yana dünyanın dört bir yanındaki insanların yaşamlarının iyileştirilmesine yardımcı olmaya katkıda bulunmuştur. Caterpillar, dünyadaki tüm bayileri ve müşterileri ile birlikte yürümek adına gereken toplumsal alt yapıyı oluşturmak için çalışmaktadır.

Sektörün referans noktasının Cat cihazları tarafından belirlendiğini ileri süren şirketin 300'den fazla makineden oluşan Cat ürün grubu, müşteri memnuniyetine olan artan odağı temsil etmektedir. Müşterilerin ihtiyaçlarını, sağlam ve güvenilir ağır ekipmanlarla yerine getirmelerine yardımcı olmaya devam etmektedir. Caterpillar, geniş ve kapsamlı bir dağıtım ve ürün destek sistemine de sahiptir.

Caterpillar, ‘müşterilerin daha iyi bir gezegen yaratmalarına yardımcı oluyor’ mottosuyla piyasada yer alırken, ekonomik büyümeyi ve her kıtada sosyal değişimi teşvik etmektedir. 2019'da 53,8 milyar dolarlık satış ve kâr oranı ile dünyanın en büyük inşaat ve madencilik makineleri, dizel ve doğal gaz jeneratörleri, ticari gaz türbinleri ve dizel-elektrikli lokomotifler üreticisi olarak sektörde yerini almıştır.

Müşterileri ile birlikte 95 yıldan fazla bir süredir gezegeni yaşamak için daha iyi bir yer haline getirmek isteyen şirket, 11.000 milden fazla alanı kapsayan dünyanın en büyük nehirlerinin inşaat alanlarından, Panama Kanalı'nın inşaat alanı gibi alanlara ve hatta daha fazlasına ulaşmayı amaçlamıştır. Yaşadığımız gezegeni daha temiz, daha güvenli ve insanların yaşayacakları daha mutlu bir yer haline getirmelerine yardımcı olmak istediğini dile getiren şirket aynı zamanda müşterilerinin başarısına olan katkısını, 300'den fazla cihaz, 1.200 ataşman, yüzlerce güç sistemi ve milyonlarca bileşenden oluşan Cat ürün serisiyle ifade ediyor. Müşterilerin ihtiyaçlarını sağlam ve verimli ekipmanlarla yerine getirmelerine yardımcı olmaya devam ederek sektörde öncülüğünü korumaya çalışıyor.

Nesiller boyu endüstri lideri olan Cat’i, ekipman ve operasyonel verimlilik uzmanlığının her ünitesinde görebilmek mümkündür. Herhangi bir yeni makine yapısında; koruma, performans, güvenilirlik ve operatör konforu çok önemlidir. Cat, ekipmanları ve ürün destek sistemi ile müşterilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmak için çalışmaktadır.

Tüm Modeller