JCB
Türkçe

JCB

Joseph Cyril Bamford tarafından 1945 yılında kurulan Joseph Cyril Bamford Excavators Ltd., Bamford ailesine ait olmaya devam etmektedir. 'JCB' terimi aynı zamanda Birleşik Krallık, Hindistan ve İrlanda'da mekanik kazıcılar ve ekskavatörler için genel bir tanım olarak kullanılır, ancak yine de bir ticari marka olarak kabul edilmektedir. JCB, İngiltere'nin Rocester şehrinde bulunan bir üretim, tarım, atık işleme ve yıkım ekipmanı üreticisidir. Dünya çapındaki toplamda 22 fabrikasında kepçe, ekskavatör ve traktör dahil olmak üzere 300'den fazla iş makinası üretmekte ve bu ürettiği ürünler 150'den fazla ülkede satılmaktadır.

Tüm JCB ürünleri, sıkı çalışma ve güvenilirlik için tasarlanmıştır. Fabrikalarının her biri, İngiltere, Brezilya, Kuzey Amerika, Hindistan veya Almanya'da, yalnızca en ileri teknolojiyi, bileşenleri ve üretim süreçlerini kullanırken; dikkatli tasarım, kapsamlı testler ve en iyi uygulamalı yalın üretim teknikleri müşterilerin dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar birinci sınıf JCB ürün kalitesi almasını sağlar.

JCB, 1979'da Delhi fabrikasında üretime başladığı Hindistan'da Pune'a ikinci bir fabrika kurarak daha da genişledi. Hindistan Delhi’de bulunan fabrikası, Mumbai limanın 1,000 mil kadar yakınında, stratejik bir konumdadır. JCB, dünyada yaratıcılık, araştırma ve geliştirmede öncüdür ve kuruluşun dünya çapında genel standartları ve uygulamaları vardır.

İngiltere, Brezilya, Kuzey Amerika, Hindistan, Çin ve Almanya'da bulunan 18 fabrikası, dünya standartlarında üretim tesisleri olarak bilinir. JCB'nin genel merkezi, aynı zamanda kazıcı yükleyiciler ve 'Loadall' teleskopik yükleyiciler için de üretim yeri olan Rocester'dadır. Ayrıca şirketin üç üretim tesisi daha vardır. JCB, Temmuz 2013'te Newcastle-under-Lyme'da özel bir lojistik merkezi açmıştır. Bu tesis, yedek parçaları bayilere ve müşterilere dağıtan Uttoxeter'deki Dünya Yedek Parça Merkezi'nden farklı olarak, üretim tesislerine bileşen dağıtımı için inşa edilmiş bir merkezdir.

JCB tarafından üretilen araçların çoğu, paletli veya tekerlekli, mini ve büyük versiyonlar ve malzemeleri bir şantiyenin üst katlarına taşımak için forklift araçları ve teleskopik yükleyiciler gibi nesneleri taşımak için diğer varyasyonlar dahil olmak üzere arkadan çapa yükleyici modelleridir. Doldurma ve belden kırmalı damperli kamyonlar için tekerlekli kürekler de yapmaktadırlar.

Son yıllarda ‘J serisi’ paletli ekskavatörlerinin 7 tonluk sıfır kuyruk dönüşlü ekskavatöründen 46 tonluk paletli ekskavatöre kadar değişen revize edilmiş versiyonu JCB tarafından yayınlandı. 2008 yılında ise, siyaha boyanmış silindirlerle yeni stil boyama uygulamasını içeren bir üst sınıf makine piyasaya sürdü. Ayrıca, JCB'nin ekskavatörleri tek bomlu veya üç mafsallı bom ile üretilmeye başlandı.

Şirket, daha büyük taş ocakları için kullanılan 25 tonluk makinalarda ve 6 tonluk küçük hidrostatik endüstriyel ve tarımsal tekerlekli yükleyicilerde, 4 ve 6 silindirli dizel motorlardan oluşan kombinasyon kullanmaktadır. Şirketin kurucusu Joe Cyril Bamford, JCB makinelerindeki hidrolik arıza kasalarında bulunan bir özellik olan hidrolik basınç eksikliği durumunda makinanın kolları kilitleyerek, taşınılan objenin yere düşmesini engellemesine olan güvenini göstermek için birkaç beko loderin kendilerini kollarının üzerinde yukarı kaldırmasını ve arabasının onların altına sürülmesini istemiştir. Bunun sonucunda özelliğin ne kadar stabil çalıştığını göstermiştir. Bu, o zamandan beri beko konfigürasyon esnekliğinin dünyaca ünlü bir örneğine dönüşmüştür.

raktör dünyasında ise JCB, uygun süspansiyon özelliğine sahip ve yollarda hızlı sürüş yapabilen ilk makinelerden birini üreterek adını duyurmuştur. Tarım makinelerinde sabit yükseklikte olması gereken bağlantılar nedeniyle, JCB’nin bu tasarımından önce süspansiyon sağlamak zordu ve bu yüzden yollardaki traktörler dehşet bir şekilde yavaştı. JCB’nin yeni nesil traktörü olan Fastrac ismiyle piyasaya sürülen makina, modele bağlı olarak değişen 50 km / s, 65 km / s veya 75 km / s hızla yolda hareket edebilme yeteneğine sahip. Bunun dışında şirket, 2006 yılından beri yer bakımı, bahçecilik ve hafif tarım işleri için bir dizi kompakt traktör üretmektedir. Aynı zamanda yük taşıma ve kazı kazmaya da odaklanan bir dizi askeri araç da JCB tarafından geliştirilmiştir.

Tüm Modeller